Kontakta oss

Post- & Besöksadress

Hitachigymnasiet
Robotvägen 4, 721 36 Västerås

Besöksadress spetsutbildningen
Nätverksgatan 3, 721 36 Västerås

E-post: vasteras@hitachigymnasiet.se

Organisationsnummer: 556608-1740

Fakturaadress

Org.nr: 556608-1740

Industritekniska Gymnasiet Bergslagen AB
Hitachigymnasiet Västerås
Robotvägen 4
721 36 Västerås

Mejlfaktura:
faktura@hitachigymnasiet.se

Rutiner för klagomålshantering

Enligt 4 kap. 8 § skollagen ska det finnas skriftliga rutiner för att ta emot och utreda klagomål mot utbildningen vid skolan.

Personal

Anders Burman
Lärare

Matematik, fysik

anders.burman@hitachigymnasiet.se
Anna Hallberg
Lärare

Matematik, teknik

anna.hallberg@hitachigymnasiet.se010-498 43 37
Cajsa Myrberg
Lärare

Svenska

cajsa.myrberg@hitachigymnasiet.se
Eva Fors
Lärare

Fysik, matematik

eva.fors@hitachigymnasiet.se010-4984325
Fredrik Sevä
Elevhälsa

Skolsköterska

fredrik.seva@hitachigymnasiet.se
Helena Damsgaard Falck
Lärare

Fysik, matematik, kemi, biologi

helena.damsgaard.falck@hitachigymnasiet.se010-4984329
Helena Frimmel
Lärare

Engelska, tyska

helena.frimmel@hitachigymnasiet.se
Hilda Gwittén
Övrig personal

Pedagogisk resurs

Hilda.Gwiten@hitachigymnasiet.se
Isabel Erling Framdahl
Lärare

Matematik

isabel.erling@hitachigymnasiet.se010-498 43 19
Jalil Khaja
Övrig personal

Vaktmästare

jalil.khaja@hitachigymnasiet.se010-498 43 11
Janice Landin
Lärare
Elevhälsa

Specialpedagog, kemi, matematik

janice.landin@hitachigymnasiet.se010-498 43 20
Joakim Flink
Lärare

Programmering samt spetskurser

joakim.flink@hitachigymnasiet.se010-498 43 07
Johan Öster
Lärare

Samhällskunskap, religion, historia

johan.oster@hitachigymnasiet.se
Jonas Skymgård
Lärare

Idrott och hälsa

jonas.skymgard@hitachigymnasiet.se010-498 43 24
Jonas Westerholm

Samhällskunskap, historia

jonas.westerholm@hitachigymnasiet.se010-498 43 13
Josefin Brodd
Lärare
Lärare

Biologi, kemi

josefin.brodd@hitachigymnasiet.se010-498 43 16
Judith Beck Johansson
Lärare

Svenska, svenska som andraspråk, tyska

judith.beckjohansson@hitachigymnasiet.se
Lars Fryxell
Lärare

Idrott och hälsa, matematik

lars.fryxell@hitachigymnasiet.se
Lena Jonsson
Skolledning

Biträdande rektor med huvudansvar för elevhälsan

lena.jonsson@hitachigymnasiet.se010-4984341
Lena Karlsson
Lärare

Svenska, bibliotek

lena.karlsson@hitachigymnasiet.se010-498 43 15
Lilly Mesganaw
SYV

Studie och yrkesvägledare

lilly.mesganaw@hitachigymnasiet.se
Maja Ericson
Övrig personal

Administrativ assistent

maja.ericsson@hitachigymnasiet.se+46 (0)72-552 12 22
Maria Nilsson
Elevhälsa

Mental hälsa

maria.nilsson@hitachigymnasiet.se073-9902535
Maria Nordin
Elevhälsa

Skolsköterska

maria.nordin@hitachigymnasiet.se070-96 23 140
Maria Stroka
Lärare

Svenska

maria.stroka@hitachigymnasiet.se
Marie Samuelson

Produktionskunskap, praktik, UF

marie.samuelson@hitachigymnasiet.se010-498 43 02
Mariella Smeds
Lärare

Spanska, engelska

mariella.smeds@hitachigymnasiet.se010-498 43 26
Mia Ehrengren
Elevhälsa

Skolpräst, Tomaskyrkan

mia.ehrengren@svenskakyrkan.se021-40 38 05
Nicklas Lindell
Övrig personal

IT

nicklas.lindell@abbgymnasiet.se
Pär Henriksson
Lärare

Teknik, matematik

par.henriksson@abbgymnasiet.se010-498 43 17
Sofie Ahlberg
Lärare

Programmering, matematik och fysik

sofie.ahlberg@hitachigymnasiet.se
Sophia Eliases
Lärare

UF, Företagsekonomi

emmasophia.eliases@hitachigymnasiet.se
Stella Moberg-Paganelli
Lärare

Franska, engelska, utlandspraktik

stella.MobergPaganelli@hitachigymnasiet.se010-498 43 12
Stina Jansson
Lärare

Fysik, matematik, teknik, skyddsombud

stina.jansson@hitachigymnasiet.se010-498 43 04
Sven Krispinsson

Produktionsutrustning

sven.krispinsson@hitachigymnasiet.se

Följ oss på sociala medier

Stäng